2021 Winners

Category 7-12 Years

Best Scientific & Educational Film

Bad Bugs – Claymation Animation by Bryn Wright  (U.S) – El Camino Creek Elementary

Best Animated Film   

The Jungle (Germany) – Nordmarkt Primary School

Best Comedy

The Very Unusual First Contact that Could Have Led to the Destruction of Humankind! (UK) – Blaenau Gwent Film Academy

Best Original Story

Tales from the Rorrim (UK) – Blaenau Gwent Film Academy

Best Actor

Zombie friend  (Republic of Korea) -Shin Yoochan

Best Actress

Game Play (Republic of Korea) -Kim Doyeon

Best Screenplay

Superhero Save Us (UK)  -STB 2021

Best Director  

The Mystery on Nanny Goat Hill  (Australia) – Remy Ellis

Best Film 

Parentless Adventure   (Germany)- Kunstreich im Pott

Category 13-15 Years

Best Scientific & Educational Film

A Boy’s Journey: Crossing The Alenuihaha Channel (U.S) – Duotone 

Best Animated Film 

Bearly Awake (U.S) -Palisades Charter High School

Best Film Poster

Bluetooth  (U.S) -Project Spark Studio 

Best Screenplay

Wendigo  (Ireland) – Max Hendrickson

Best Actor

Choice 21 (UK) – Kobi James 

Best Actress

Life of a Plastic Cup (UK) – Anya Gummer

Best Director 

Choice 21 (UK)  Keira Hathaway & Sophie Hill

Best Film 

Bluetooth (U.S) -Project Spark Studio 

Best Scripts 

A Pirate and a Princess by Mark Kelly (U.S) 

And

Rainbow of Hope by Darcy Tidmarsh (UK)

Best of the Welsh

Best Scientific & Educational Film

Body Positive Tips (UK) Blaenau Gwent Youth Service 

Best Animated Film

The Lego Death Star Story (UK) – Director Aled Evers 

Best Comedy

Billy Wonka in Court  (UK) – Blaenau Gwent Film Academy

Best Supporting Actor

The Last Bottle of Water  (UK) – Aiden Clark-Browning

Best Supporting Actress 

Choice 21 (UK) –  Scarlett Holloway

Best Screenplay

The Car Crash  (U.K) – Blaenau Gwent Film Academy

Best Actor

Chickenzilla (U.K)   Daniel Mead

Best Actress

The Trial of Willy Wonka (UK) – Rhiannon Wooldridge

Best Performance

M.O.S.T (My Outer Space Twin)  (U.K) – Hannah Jenkins

Best Director  

Superhero Save Us (UK) – Lowri Kerys and Andreas Van Wyk

Best Film 

Troedrhiwgwair-Tales from a Small Village (UK) – Troedrhiwgwair Trust 

Young Adults

Best Scientific & Educational Film

The Eco Environment (UK) Willow Holloway 

Best Animated Film 

Alien (Hong Kong) – STFA YUNG YAU COLLEGE

Best Comedy

Mom, me? I’m mom? (Republic of Korea) – Jeokam Elementary School

Best Sound

Invader (Hong Kong) – STFA YUNG YAU COLLEGE

Best Actor

The Real Picture! (Singapore) –  Ruhaan Gori

Best Actress

TIERS (UK)  – Abby Fortune

Best Director        

Invader (Hong Kong) Sui San Lo, Chun Wai Liu, Ka Kei Chen

Best Film  

TIERS (UK) – James Wainwright – The Liverpool Blue Coat School

Category- Adult & Professionals

Best Scientific & Educational Film 

A Scarecrow (Nepal) – Shooney Films, Nepal 

Best Animated Film

Tobi and the Turbobus (Germany) – Fels Films 

Best Music

Pops is Tops  (U.S) – Jake Blasini

Best Film Poster

A Scarecrow (Nepal) – Shooney Films, Nepal 

Best Documentary

Danaé  (Canada)  – Warrior Film Studio 

Best Supporting Actor

Ole, Benni und der Rest des Universums (Germany) – Frederik Dahnk

Best Supporting Actress

A Home for Curiosities (U.S) – Vanessa Libbey

Best Screenplay

Goodnight Mr. Vincent Van Gogh (U.S) – Lindsey Doolittle

Best Actor

A Letter To My Friend In France  (Egypt) –  John Malak

Best Actress

The Girl at the end of the Garden (Ireland) – Ruby Dunne

Best Editing

Scoop  (Singapore) – Jave Loh, Alyssa Lee & Deanna Tan – Hoods Inc. Productions 

Best Director

The End of the Heroes (France) – Claude Saussereau

Best Film 

Ole, Benni und der Rest des Universums (Germany) – Hochschule Macromedia

Best Of Festival Awards

Best Academic Project

Rabbits Under the Shed  (U.S)- Emerson College

Best Short Animation

Coming Back (U.S.) – Yuxin Zhao

Best International Young People’s Film

The Butler and the Ball (Canada) – Andrew Chan-Possemato – Chanal Productions

Special Environmental Award

Life Of a Plastic Cup (UK) – Blaenau Gwent Film Academy

The Moral Compass

The Car Crash (UK) – Blaenau Gwent Film Academy

The Fusion Award

Goodnight Mr. Vincent Van Gogh (U.S) – Lindsey Doolittle

The Blue Balloon Award 

Choice 21 (UK) – Blaenau Gwent Film Academy